STRONA GŁÓWNA / Aktualności/Blog / Pieczenie - doskonała metoda na obiad

Aktualności

Pieczenie - doskonała metoda na obiad

Pieczenie - doskonała metoda na obiad

Pieczenie jedzenia towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Można powiedzieć, że odkąd człowiek nauczył się piec, wkroczył w erę człowieczeństwa. W dzisiejszych czasach pieczenie jest jednym z podstawowych sposobów przygotowywania potraw. W dalszym ciągu jest wykorzystywany do tego ogień, choć najpopularniejszym sposobem na pieczyste jest prąd elektryczny.  

Rodzaje piekarników

Technologia stosowana w gospodarstwach domowych i gastronomii pozwala na pieczenie potraw za pomocą sprzętu o różnych parametrach i właściwościach. Różne są też metody uzyskania temperatury, by upiec mięso czy ciasto. Oto one:

Piekarniki elektryczne

To najpopularniejsze urządzenia. Elementem grzewczym są grzałki umieszczone na górze i dole urządzenia, zasilane bezpośrednio z sieci elektrycznej. Dodatkowymi elementami nowoczesnego piekarnika elektrycznego jest termoobieg (wentylator, który wprawiając w ruch rozgrzane powietrze, ułatwia dokładne pieczenie) oraz termostat, pozwalający na utrzymanie dokładnej temperatury pieczenia.

Piekarniki gazowe

Ten rodzaj piekarników traci popularność. Konieczność posiadania instalacji gazowej, skutecznie osłabia popularność tych urządzeń. Poza tym, piekarniki gazowe wolniej się nagrzewają i są mniej dokładne w pieczeniu. Mają jednak swoich zwolenników, ponieważ są tańsze w eksploatacji niż piekarniki na prąd.

Piekarniki parowe

To urządzenia elektryczne, które wykorzystują gorącą parę do procesu pieczenia. Potrawy pieczone tym sposobem są zdrowsze, bardziej soczyste i smaczniejsze. Są jednak najdroższym rodzajem piekarnika. Wybierając takie rodzaj piekarnika, należy być pewnym, jakich funkcji oczekujemy, ponieważ nie wszystkie spełnią nasze oczekiwania (niektóre modele nie mają funkcji gotowania na parze). 

Piekarniki mikrofalowe

Mikrofale potrafią przeniknąć strukturę potraw, a grzałki elektryczne opieką potrawę. Te urządzenia elektryczne są zazwyczaj mniejszych gabarytów. Sprawdzą się w małej kuchni, ale bardziej jako podgrzewacz, opiekacz niż piekarnik z prawdziwego zdarzenia.

Pieczemy mięso

Aby pieczeń była soczysta w środku i miała chrupiącą skórkę, należy w odpowiedni sposób przygotować mięso. Jest na to kilka sposobów:

 • peklowanie (sól i saletra - można peklować na sucho i mokro, to proces długotrwały)
 • marynowanie (marynata to mieszanka przypraw, octu, czasem alkoholu)
 • moczenie w solance (po kąpieli solankowej, mięso nacieramy przyprawami)
 • obsmażanie (mięso nacieramy przyprawami, czasami oprószamy mąką)

Podane metody spowodują, że mięso będzie doprawione nie tylko z zewnątrz, nastąpi zamknięcie porów mięsa, a soki pozostaną wewnątrz podczas pieczenia. Wbrew popularnemu przekonaniu, temperatura pieczenia nie może być zbyt wysoka. Optymalny zakres to 150-180°C. Najlepszymi rodzajami mięs do pieczenia są te, które są dość tłuste. W przypadku mięs chudych dobrze je owinąć boczkiem lub słoniną. W trakcie pieczenia dobrze jest także polewać pieczeń tłuszczem. Najlepszy jest ten, który się wytapia podczas obróbki, lub inny czysty tłuszcz: olej, masło klarowane. Nie używajmy nigdy do tego margaryny, ponieważ pozostanie na mięsie nieokreślona maź, a nie chrupiąca skórka. Przygotowane mięso umieszczamy w odpowiednim naczyniu. Najlepsze są naczynia z blach stalowych, aluminiowych bądź z porcelany. Następnie  pieczeń wkładamy do nagrzanego piekarnika i czujnie czekamy na efekty.

Kilka porad

 • Oprócz temperatury piekarnika, istotna jest też temperatura wnętrza pieczeni. Przykładowe temperatury: schab 54-60°C, drób: 72-74°C, wieprzowina: 68-71°C. Do kontrolowania odpowiedniej temperatury idealnie nada się termometr do mięs
 • Mięsa białe (np. drób) pieką się szybciej niż mięsa czerwone (wołowina).
 • Podczas pieczenia obróćmy pieczeń parę razy, aby pieczenie przebiegało równomiernie. 
 • Po wyjęciu z pieca nie stawiajmy pieczeni od razu na stół. Jak radzą fachowcy, pieczeń musi "odpocząć" około 15 minut, aby temperatura się wyrównała, a soki rozłożyły się we wnętrzu pieczeni.
 • Używajmy termoobiegu.
 • Czas pieczenia mięs jest zależny od wielkości. Gęś w całości piecze się od 4 do 5 godzin (4-5 kg). Kaczka 2 kg - 30 min w temp. 230°C, następnie 2 godziny w temp. 180°C. Schab 1 kg piecze się w 60 minut. 
 • Korzystajmy z przypraw, które lubimy. Nie ma gorszego widoku w lodówce, jak widok pięknego kawałka schabu, którego nikt nie chce zjeść, bo przyprawy były eksperymentem kulinarnym.

Pieczenie to temat rzeka. Jest wiele zagadnień nie poruszonych w tym tekście. Rodzaje przypraw, przykłady marynat, pieczenie ciast i pieczywa. W tym zagadnieniu powinna znaleźć się też publikacja na temat grillowania. Jeśli te i podobne zagadnienia znajdą swoich czytelników, będzie ciąg dalszy.