STRONA GŁÓWNA / Aktualności/Blog / Naczynia, które tworzą atmosferę

Aktualności

Naczynia, które tworzą atmosferę

Naczynia, które tworzą atmosferę

Naczynia używane podczas posiłków mają zdecydowany wpływ na nasze postrzeganie dań, które w nich podajemy. To kwestia psychologii, przyjętych zasad i zwyczajów. Z powodu przymusowej izolacji, przez ostatnie lata zaczęliśmy zwracać większą uwagę na to, w czym i jak podajemy nasze posiłki. Szlachetna porcelana i ceramika pojawiają się częściej na stołach. Okazją są nie tylko święta i rodzinne uroczystości, ale też codzienne spotkania przy stole.

Elegancja bez ekstrawagancji

Przygotowanie stołu w taki sposób, aby wszyscy czuli się przy nim dobrze, wymaga odrobiny wysiłku i trzymania się kilku zasad. Najbezpieczniejszym kolorem jest biel. Biały obrus, białe naczynia nadają szyku i nie budzą kontrowersji. Jednocześnie, kolorowe dodatki i ozdoby pięknie współgrają z ogólną bielą stołu i zastawy. W takim wariancie idealnie sprawdzą się naczynia gładkie (np. taki talerz płaski) lub mające delikatne wzory, i żłobienia. W zależności od rodzaju i rangi posiłku ilość naczyń może się zmieniać. Podobnie jak rodzaj porcelany czy ceramiki. Białe naczynia zazwyczaj produkowane są w dużych seriach, nie trzeba więc kupować od razu zestawu na kilkanaście osób. Wystarczy zestaw podstawowy, a z biegiem czasu bez kłopotu go uzupełniać. Zestaw naczyń to przecież inwestycja długoterminowa. 

Kolory z głową

Przez ostatnie lata, coraz śmielej na stołach pojawiają się naczynia ceramiczne. Najczęściej kolorowe, nie zawsze w regularnych kształtach, przyciągają uwagę ciekawym wzornictwem, które często naśladuje naturę. Kolorystyka naczyń ceramicznych jest bardzo zróżnicowana. Od bieli z jednokolorowym elementem, do kobaltu i głębokiej czerni. Projektanci takich wzorów to nie tylko wspaniali rzemieślnicy, to wręcz artyści. Kolorowe naczynia ceramiczne, podobnie jak kreacje odzieżowe, podlegają modom. Może nowe wzory nie powstają co roku, ale co jakiś czas zmieniają się formy i dominujące barwy. Obecnie popularne są kolory związane z naturą. Obecnie bardzo popularny kolor to Tomato Cream, czyli przygaszony kolor pomarańczowy. I nie chodzi tu tylko o kolor całego naczynia, ale choćby drobne detale, nakrapiane i delikatnie malowane. Przypominające kolorowy cukier, a nawet pyłek z kwiatów. Ten rodzaj koloru wspaniale łączy się z głęboką czerwienią wina. W swoim charakterze naczynia w kolorze kremu pomidorowego nawiązują do lat 60 i 70. Idealnie będą pasowały do wnętrza lokalu gastronomicznego w stylu retro. 

Kolejnym kolorem, który jest popularny w roku 2022, jest zieleń. I co ciekawe, nie tylko klasyczna zieleń butelkowa, ale także oliwkowa. Naczynia o takiej barwie, sprawdzą się w lokalach o minimalistycznej aranżacji wnętrza, w stylu skandynawskim lub japońskim. 

Brązowe naczynia przypominają wyroby ludowe, łączące się z kamieniem, drewnem, gliną. Serwowane dania na brązach powinny w naturalny sposób z nimi kontrastować. Białe mięsa, sosy, warzywa będą wyglądały naprawdę apetycznie. 

Ostatnim faworytem kolorystycznym w gastronomii jest kolor niebieski. W odcieniach przypominających kolor greckiej flagi. Niebieskie naczynia, w połączeniu z głębokim granatem, błękitem i bielą mają przywoływać czas wakacji, szumu fal i odpoczynku. 

Kto wyznacza kolorystyczne mody w gastronomii?

Wbrew pozorom, wyznaczenie dominujących trendów kolorystycznych nie jest dziełem przypadku. Od 1986 działa w Stanach Zjednoczonych Instytut Pantone, który skupia w swoich szeregach specjalistów kolorystów z wielu branż, w których kolor jest ważnym elementem designu, a także procesu sprzedaży. Stwierdzenie dobór odpowiedniej kolorystyki” jest dla Pantone wyzwaniem, gdzie określa się dobór kolorów z uwagi na potrzeby firmy, wymagania klienta ogólnych trendów społecznych. Firma ta jest także producentem próbników barw, które wykorzystywane są w przemyśle graficznym, filmowym, odzieżowym. Projektanci, architekci, graficy, malarze bazują na wytycznych tworzonych przez pantone. Do tej grupy należą także projektanci ceramiki i porcelany. 

Często porcelana i ceramika, którą mamy w domu nie należą do tych ulubionych. Bo trzeba uważać, aby nie stłuc, często mają kształt inny od codziennych naczyń, a najczęściej służą za dekorację. Może jednak warto zainwestować w naczynia, które będą wyjątkowe pod względem koloru, materiału, z którego są wykonane i staną się naszymi codziennymi towarzyszami posiłków. Kamionkowy kubek, porcelanowa filiżanka, miseczka z kamienia mogą dodać naszemu życiu odrobiny wyjątkowości. Takiej naszej własnej oryginalności, dla nas samych. Drobnostka, która potrafi poprawić humor.