STRONA GŁÓWNA / Aktualności/Blog / Makaron - szybko, tanio, smacznie

Aktualności

Makaron - szybko, tanio, smacznie

Makaron - szybko, tanio, smacznie

Makarony znamy od lat dziecięcych i towarzyszą nam przez całe życie. Ten półprodukt, wytwarzany jest z mąki i wody. W niektórych rodzajach dodawane jest jajko lub same żółtko. Podstawą dobrego makaronu jest semolina, czyli grubo mielona mąka z ziaren twardej pszenicy durum. Ten gatunek pszenicy zawiera o wiele więcej glutenu niż zwykła mąka pszenna. Gluten pozwala na zachowanie twardości makaronu, ponieważ w trakcie gotowania wchłania mniej wody i makaron się nie rozgotowuje.

Odrobina historii

Makarony ludzkość zna od tysiącleci. Badania archeologiczne potwierdzają, że na terenie Chin, 4000 lat p.n.e. jadano makarony. Zbliżone do współczesnych makaronów, w Europie pojawiły się już w II wieku n.e. na terenie dzisiejszych Włoch. Tradycja i historia zobowiązują. Najlepsze makarony pochodzą z Italii. Pszenicę durum uprawia się w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, na południu Europy i na Bliskim Wschodzie. Ziarna tej pszenicy nie tylko mieli się na mąkę makaronową, ale wytwarza się kaszkę kuskus. Ten rodzaj kaszy jest bardzo popularny w krajach arabskich i śródziemnomorskich.

Produkcja makaronu

Wytworzenie makaronu w skali przemysłowej polega na przygotowaniu ciasta z najlepszych składników. Semolina i odpowiednia woda to sekrety udanego makaronu (i jajka, jeśli produkowany jest makaron jajeczny). Po przygotowaniu ciasta jest ono wałkowane, krojone i suszone 3 krotnie. Następnie pakowane i wysyłane do sprzedaży.

Makaron jajeczny

Ten rodzaj makaronu, oprócz mąki i wody, ma dodatek jajek. Rzadko się zdarza, że są to surowe jajka. Najczęściej to masa jajeczna lub jaja w proszku. Makaron jajeczny jest najczęściej produkowany z mąki zwykłej. Co za tym idzie, taki makaron trudniej ugotować al dente. Dodatek semoliny poprawia jego jakość. Takie makarony są idealne do potraw z sosami, do zup i zapiekanek. Dużą sławą cieszy się włoski makaron jajeczny z regionu Emilia-Romania. Na 100 g mąki dodaje się jedno jajko. Włoskie gospodynie twierdzą, że właśnie jajka nadają makaronowi jędrności i doskonałego smaku.

Makaron domowy

Aby ustrzec się przed problemami ze składem i jakością można zrobić makaron samemu. Mamy wtedy pełną kontrolę nad procesem powstawania, sami możemy zadbać o właściwe proporcje i najlepsze składniki. Nie jest to trudne, choć na samym początku może wydawać się skomplikowane. Jeśli mamy obawy przed zmarnowaniem naszego domowego makaronu, warto zasięgnąć rady osoby doświadczonej. Aby nasza praca była przyjemna i profesjonalna warto wykorzystać maszynkę do makaronu. Pozwoli ona na szybkie dostosowanie grubości makaronu. Kształt nadamy za pomocą przystawek. Stworzenie spaghetti, ravioli czy tagliatelle nie sprawi nam kłopotu, a osoby, które będą jadły taki makaron będą zachwycone. Większość makaronu w amerykańskich restauracjach jest wytwarzana właśnie w ten sposób. Stany Zjednoczone obok Włoch są największymi konsumentami makaronu na świecie.

 Wartości żywieniowe makaronu

 Wbrew powszechnym opiniom makaron nie jest tuczący. Jednak dodatki do niego już mogą być. Oliwa, kapary, szynka i przede wszystkim tłuste sery niosą ze sobą dużą dawkę kalorii. Makaron posiada sporo witamin z grupy B, magnez i żelazo. Jeśli nie mamy kłopotów gastrycznych, warto dla odmiany spróbować makaronów pełnoziarnistych. Zrobione są z mąki razowej, która jest bogatsza w wartościowe składniki.

W ostatnich latach, w sklepach możemy spotkać makarony roślinne zrobione z soczewicy, grochu czy fasoli. Czy spełniają one definicję makaronu? Są robione z mąki i wody, ale mąka to zmielone nasiona strączkowe. Czy zatem to makaron? Dla konserwatywnych smakoszy na pewno nie, dla poszukujących nowych wrażeń smakowych zdecydowanie tak. Te warzywne makarony, niosą ze sobą duże ilości cennych składników.

Przygotowanie makaronu

Aby makaron był smaczny i spełniał swoją funkcję w daniu, powinniśmy trzymać się kilku zasad, które sprawią, że gotowanie i spożywanie makaronu będzie przyjemnością.

  • czytajmy jakie informacje są na opakowaniu (skład, receptura gotowania)
  • przestrzegajmy czasu gotowania, jest na opakowaniu
  • makaron ma być al dente, czyli półtwardy – tak ugotowany jest najzdrowszy
  • dodanie oleju lub oliwy podczas gotowania nie sprawi, że makaron nie będzie się kleił
  • bardzo dobre właściwości ma zimny makaron, po wystudzeniu skrobia zmienia swoją strukturę i bardzo korzystnie wpływa na nasz organizm

Pomimo włoskiego pochodzenia, makarony zadomowiły się w polskiej kuchni. Spotkamy je jako dodatek do zup, w zapiekankach, jako danie główne. Makarony możemy gotować, smażyć i zapiekać, co sprawia, że ten uniwersalny produkt powinien zagościć w każdej kuchni.