STRONA GŁÓWNA / Aktualności/Blog / Dobre ubranie w gastronomii

Aktualności

Dobre ubranie w gastronomii

Dobre ubranie w gastronomii

Pracownicy zakładów gastronomicznych na ogół dzielą się na dwie grupy. Pracowników produkcji: kucharze, piekarze, pomoce kuchenne oraz pracowników obsługi, którzy mają kontakt z gośćmi hotelowej restauracji czy lokalu gastronomicznego. Z tego powodu, niezbędne są różne rodzaje ubrań dla pracowników kuchni i sali. Wiele zakładów gastronomicznych stara się ubierać swoich pracowników według firmowych standardów, jednak niezależnie od wymogów designu, ubrania muszą spełniać funkcje ubiorów roboczych. 

Bezpieczeństwo i wygoda przede wszystkim

Czasy się zmieniają i stroje pracowników gastronomii także. Stroje stały się mniej formalne, a czasami można odnieść wrażenie, że jedynym wyróżnikiem kelnera wśród gości jest jego taca. Wszystko zależy od rodzaju lokalu, jego podstawowej funkcji. Być może to trochę staroświeckie, ale wygląd i jakość obsługi naprawdę przekłada się na wyniki finansowe.

Ubrania całego zespołu powinny dawać bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Z uwagi na różną specyfikę pracy, siłą rzeczy ubrania pracowników kuchni i obsługi kelnerskiej się różnią.

Ubiór kelnera

To kelnerzy są na pierwszej linii kontaktu z klientem. I to głównie dzięki nim klient zostanie lub poszuka innego lokalu. Pomocnym wtedy jest ubiór kelnera. Powinien być schludny, dopasowany, uszyty z tkaniny ułatwiającej oddychanie skóry, niedopuszczający do nadmiernej potliwości. W popularnych lokalach sprawdzają się koszule z krótkim rękawem, bądź nawet T-shirty. Ważne, aby pracownikowi było wygodnie i nie czuł dyskomfortu. Podobnie spodnie, które także powinny być przewiewne i wygodne. Kolejnym elementem ubioru kelnera, to buty. Obsługa klienta na sali gastronomicznej wymaga ciągłego chodzenia i w tym wypadku wygodne obuwie to chyba najważniejsza część garderoby, niestety dość często lekceważona. Stopa musi oddychać i mieć prawidłową wentylację. Wszelkiego rodzaju wkładki wpływające na komfort chodzenia, są jak najbardziej wskazane. Dopełnieniem ubioru kelnera jest zapaska, która jest “podręcznym biurkiem” gdzie długopisy czy bloczki kelnerskie zawsze będą pod ręką. Strój barmana czy baristy nie różni się od stroju kelnerskiego, choć często zapaska zamieniana jest na długi fartuch

Strój dla kucharza

Pomimo tego, że kucharze mają mniejszy kontakt z klientami, warto zadbać o ich strój. Kuchnia to miejsce, gdzie często panuje wysoka temperatura, łatwo się oparzyć lub zabrudzić, na małej przestrzeni bywa tłoczno. Wszystkie te elementy sprawiają, że kucharz powinien mieć odpowiedni strój. Podstawą ubioru kucharza jest bluza. Ma ona chronić i dawać komfort pracy. Materiał użyty do produkcji kucharskich ubrań powinien zapewniać prawidłowe odprowadzanie wilgoci i być łatwy w utrzymaniu czystości (w miarę możliwości plamoodporny). Buty powinny być wygodne, dobrze wentylowane, koniecznie z podeszwą antypoślizgową. Dobrym pomysłem są też metalowe noski na czubkach butów. Chronią palce stóp, przed uszkodzeniem. Kolejnym elementem ubioru kucharza jest nakrycie głowy. Słynne kucharskie czapki w kuchni znalazły się dzięki francuzom w XVIII wieku. Oprócz swojej podstawowej funkcji (ochrona głowy i zapobieganie wpadaniu włosów do dań) stanowiły coś w rodzaju wojskowych pagonów. Po wysokości czapki i ilości plis można było poznać pozycję kucharza i jego umiejętności. W dzisiejszych czasach klasyczne czapki spotkamy w kuchniach ekskluzywnych restauracji czy wielogwiazdkowych hotelach. W innych dominują chusty, bandamki, czapki z daszkiem.

Czyszczenie odzieży gastronomicznej

Odzież pracowników gastronomii jest prana nawet kilka razy w tygodniu. Dlatego też, im lepsza tkanina, tym dłużej będzie służyć. Popularnym włóknem, z którego szyje się ubrania robocze dla kuchni jest bawełna. Czystą, białą bawełnę prać możemy nawet w temperaturze 95°C, kolorową w 60°C. Prasujemy w temperaturze 150-180°C. Nie magazynujemy brudnych ubrań bawełnianych, ponieważ mają one tendencję do gnicia. Ubrania pracowników są często oznaczone logotypem firmy, nazwą lokalu itp.dlatego prasujemy je od wewnętrznej strony, omijając miejsc gdzie użyto techniki znakowania ubrań (najczęściej haft komputerowy, sitodruk).

Ubiory pracowników gastronomii (w szczególności tych, którzy mają kontakt z klientami) powinny stanowić wizytówkę lokalu. Ujednolicenie ich strojów, dobór dodatków przy zachowaniu funkcjonalności, estetyki i dobrego smaku dają szansę na powrót dobrze obsłużonego gościa. Podstawą każdej dobrej firmy gastronomicznej powinna być maksyma: Jedzenie łączy ludzi na wielu różnych poziomach. To pokarm dla duszy i ciała; to prawdziwa miłość.