STRONA GŁÓWNA / Aktualności/Blog / Bufet. Niedoceniona wizytówka każdego lokalu

Aktualności

Bufet. Niedoceniona wizytówka każdego lokalu

Bufet. Niedoceniona wizytówka każdego lokalu

Słysząc słowo bufet, najczęściej myślimy o miejscu w restauracji, bądź hotelu gdzie możemy samodzielnie nałożyć sobie przygotowane przez obsługę potrawy, napoje. Czasem bufet to konkretny mebel gastronomiczny z ladami, miejscami do podgrzewania i chłodzenia posiłków. Czym jednak może być bufet? Jakie są jego rodzaje i na co zwracać uwagę? Co wyróżnia bufet śniadaniowy i czym różni się od branczu? Na te i inne pytania odpowiemy w tym artykule.

Co to jest bufet?

Słowo bufet pochodzi z języka francuskiego i pierwotnie oznaczało szafę lub kredens do przechowywania naczyń, szkła do napojów i sztućców. W dzisiejszych czasach definicja bufetu się zmieniła i oznacza sposób obsługi gości. Najprościej można powiedzieć, że bufet to przygotowanie potraw, naczyń i sztućców w ten sposób, aby goście mogli sami sobie nakładać posiłki. Tak forma obsługi, popularna jest szczególnie w miejscach, gdzie jest duża liczba gości. Hotele, restauracje obsługujące konferencje czy grupy wycieczkowe. Taka rola bufetu jest najpopularniejsza. W restauracjach renomowanych, zatrudniających wybitnych szefów kuchni bufet spełnia także rolę reprezentacyjną. To tam prezentowane są najnowsze potrawy, sposoby podawania dań i dekoracji. Można powiedzieć, że to miejsce żywej reklamy miejsca i wybitnych fachowców. Bufet poza oczywistą funkcją, często sam w sobie jako konstrukcja potrafi być elementem ozdobnym sali. Łączone stoły, przykryte ozdobnymi falbanami (tzw. skirting), prezentacyjne naczynia i stołowe akcesoria potrafią stworzyć naprawdę wspaniałe kompozycje.

Rodzaje bufetów

Przedstawiamy najpopularniejsze formy bufetu proponowane w gastronomii.

Bufet śniadaniowy

Ta forma bufetu pochodzi z krajów anglosaskich. Asortyment produktów i ich różnorodność przyczynia się do swobodniejszej atmosfery i dobrego samopoczucia gości podczas pierwszego posiłku dnia. Przecież śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu doby. Bufet śniadaniowy w obecnej formie jest właściwie obecny w każdym hotelu. Dostępny najczęściej w godzinach od 7 do 11. Najczęściej w bufecie śniadaniowym zjemy:

  • pieczywo (słodkie pieczywo śniadaniowe, bułki pszenne, mieszane, chleb razowy)
  • musli i płatki
  • mleko zimne i ciepłe
  • wędliny
  • jajka gotowane i podawane na ciepło (sadzone, jajecznica)
  • podawane na zimno mięsa pieczone i pasztety
  • wędzone ryby
  • parówki, kiełbaski, smażony boczek
  • sery, twarogi, jogurty, masło czasami margaryna
  • kawa, herbata, kakao, soki owocowe, woda mineralna
  • owoce w całości i w cząstkach
  • konfitury, dżemy, miód
  • marynaty, musztarda, ketchup

Brunch

Słowo brunch wywodzi się z połączenia dwóch angielskich słów breakfast i lunch. Jest to bufet będący formą przedłużonego śniadania, wchodzącego w porę obiadu. Najczęściej organizowany jest w godzinach od 10 do 15. Brunch oprócz oferty bufetu śniadaniowego proponuje dodatkowo dania główne z ryb lub mięs podawane przez kucharza na sali, a także sałatki i sałaty, wina białe, czerwone, musujące, sery pleśniowe i twarde z dodatkami w postaci orzechów, migdałów, winogron. Na stołach zobaczymy także duży asortyment ciast i owoców, świeże soki wyciskane z owoców, owoce konserwowe, garmaż mięsny i rybny (galarety, pasztety). W naszym kraju ta forma bufetu nie jest zbyt popularna, pomimo promocyjnych ofert i reklamowaniu jako bufety rodzinne.

Bufet koktajlowy

Taki rodzaj bufetu, organizowany jest około godziny 18 i nie powinien trwać dłużej niż dwie godziny. Najczęściej organizowany jest podczas wyjątkowych okazji, pokazów, premier. Nie zastępuje kolacji, a jest raczej wprowadzeniem do niej. W bufecie koktajlowym prym wodzą tartinki (małe kanapki z różnymi dodatkami jak sery, wędliny, ryby czy pasty) i małe ciasteczka słodkie i wytrawne. Potrawy spożywane są na stojąco. Zdarza się także wino, niekiedy mocniejsze alkohole. Podczas bufetu koktajlowego często pojawia się obsługa kelnerska podająca napoje lub tartinki. Coraz popularniejsze są bufety koktajlowe z daniami gorącymi. Wtedy muszą pojawić się podgrzewacze.

Bufet obiadowy i kolacyjny

Oba rodzaje są do siebie podobne pod względem menu, z tą różnicą, że bufet kolacyjny jest najczęściej w formie zasiadanej za stołem. Typowymi elementami tego rodzaju posiłku jest podział na bufet zimny, gorący i deserowy. Do dyspozycji mamy całą ofertę dań obiadowych zimnych i gorących, desery, napoje i alkohole. Obsługa kelnerska ogranicza się do podawania pieczywa, uzupełniania dań i sprzątaniu pustych naczyń. 

Posiłki w formie bufetu są atrakcyjne dla gości, a także dla organizatorów. Pomagają w szczególny sposób, poprzez degustację przedstawić ofertę restauracji i kunszt kucharzy. To zawsze procentuje w postaci ponownych odwiedzin, pozytywnych wrażeń i dalszych poleceń.