STRONA GŁÓWNA / Aktualności/Blog / Zestawy obiadowe - ciągle żywa tradycja

Aktualności

Zestawy obiadowe - ciągle żywa tradycja

Zestawy obiadowe - ciągle żywa tradycja

Serwisy obiadowe (zestawy) funkcjonują w wielu domach. Często przechodzą z pokolenia na pokolenie, zajmując sporo miejsca w szafkach czy kredensach. Przypadkowe uszkodzenie jednego elementu takiego zestawu może być przyczyną niejednej domowej awantury. Czy zatem serwisy obiadowe to tylko wspomnienie z czasów, kiedy celebrowano jedzenie, dbano o etykietę przy stole, a wspólny posiłek był świętością?

Czym jest zestaw obiadowy?

Najogólniej biorąc, zestaw obiadowy to komplet naczyń stołowych, które są używane do serwowania i spożywania posiłków oraz napojów. W zależności od kręgu kulturowego poszczególne elementy zestawu mogą się różnić od siebie. Podobnie ilość poszczególnych naczyń może być różna, w zależności od liczby osób, które mają korzystać z zestawu. Do serwisu obiadowego nie zalicza się naczyń kuchennych, które są wykorzystywane do przygotowywania potraw. 

Z czego są produkowane serwisy obiadowe?

Oczywiście najczęściej naczynia w zestawach obiadowych produkowane są z porcelany. To szlachetny materiał, używany do wytwarzania naczyń już od 2000 lat. Porcelana wynaleziona w Chinach była materiałem ekskluzywnym i pożądanym w całej Europie. Konieczność importu naczyń porcelanowych z Azji, sprawiał, że ich ceny osiągały niebotyczny poziom. Wszystko to zmieniło się w XVIII wieku, kiedy proces wypalania porcelany został opracowany w Europie. Od tego czasu powstawały wytwórnie porcelany w Niemczech, Anglii, Francji czy Polsce, a naczynia porcelanowe stały się powszechniejsze. Główne materiały do produkcji serwisów obiadowych, to:

  • porcelana - doskonały materiał, nie chłonie zapachów i kolorów potraw, szlachetny wygląd porcelanowej zastawy nadaje posiłkom dodatkowych walorów estetycznych;
  • fajans - fajans został wymyślony jako tańsza alternatywa porcelany, parametry nie są takie jak wyrobów porcelanowych, jednak fajans sprawdza się jako materiał na zastawy stołowe;
  • szkło - nowoczesne wzornictwo zastaw szklanych zdobyło wielu wielbicieli, szkło hartowane jest odporne na uszkodzenia i oferuje możliwość długiego użytkowania, należy dodać, że popularne są także wyroby ze szkła barwionego;
  • kamionka - glinka i piasek kwarcowy tworzą materiał odporny na działanie kwasów, mocny i nienasiąkliwy, naczynia z kamionki idealnie sprawdzą się w stylizacjach rustykalnych, nawiązujących do kamienia, ziemi i wody.

Charakterystyka zestawów obiadowych

Typowe serwisy obiadowe tworzone są dla 6,12 lub 24 osoby, a także od niedawna dla 18. Skąd te liczby? Podobno to najczęściej wybierana ilość gości, które muszą obsłużyć firmy organizujące przyjęcia. W warunkach domowych najbardziej przydatnym serwisem będzie ten na 6 lub 12 osób. 

Różnorodność naczyń w serwisie powinna wystarczyć na podanie przystawki, dwudaniowego obiadu i deseru. Podstawa to talerze. Głęboki do zupy, płaski do drugiego dania, mały talerzyk do przystawek i ewentualnie talerzyk deserowy. Częstym elementem jest sosjerka oraz waza, jeśli planujemy podać zupę. W zestawie nie powinno też zabraknąć dzbanka na napoje (wodę, soki). Istotnym elementem są także miski, półmiski oraz bulionówki (jeśli wymaga tego nasze menu). Podstawowe elementy serwisu obiadowego, mogą być uzupełniane przez specjalistyczne naczynia takie jak: maselniczki, octowniki, musztardniczki, karafki, salaterki. Całość dopełnić muszą odpowiednie sztućce i szkło (szklanki, kufle, kieliszki).

Zestawy obiadowe możemy podzielić na dwie kategorie. Do użytku codziennego i te od święta. Serwisy codzienne są zazwyczaj minimalistyczne we wzornictwie, przypominają design skandynawski lub japoński. Raczej gładkie naczynia, bez dodatkowego zdobienia i wymyślnych kształtów. Produkuje się je z grubszej porcelany, czasami fajansu. Mają być przede wszystkim praktyczne. Serwis odświętny to zupełnie co innego. Wygląd ma podkreślać uroczyste chwile. Bogate wzornictwo, dużo zaokrągleń, dodatkowych elementów dekoracyjnych, malowanie i metalizowanie powierzchni. Taki serwis jest raczej rzadko używany, a przy cenach porcelany może być też inwestycją na lata. 

Tego się jeszcze używa?

W czasach małych kuchni, braku dodatkowego miejsca serwis obiadowy może być sporym wyzwaniem. Cenowo też może nas zaskoczyć, niemniej jednak warto mieć w domu zastawę stołową, którą można postawić na stół w wyjątkowych okolicznościach. Uroczysty obiad, kolacja w gronie znakomitych gości, uroczystości rodzinne to chwile, które chcemy upamiętnić, podkreślić ich wagę i znaczenie. Tradycja takich spotkań, wymaga odpowiedniej atmosfery. Przy pomocy serwisu obiadowego będzie nam zdecydowanie łatwiej osiągnąć podniosły nastrój.