STRONA GŁÓWNA / Aktualności/Blog / VICTORINOX - szwajcarska precyzja i jakość

Aktualności

VICTORINOX - szwajcarska precyzja i jakość

VICTORINOX - szwajcarska precyzja i jakość

Victorinox to marka znana na całym świecie. Swoją sławę zawdzięcza bardzo dobrej jakości swoich wyrobów, nowoczesnym designem, praktycznością i innowacyjnym pomysłom. Ta szwajcarska firma produkuje nie tylko scyzoryki i noże. W jej ofercie znajdziemy także zegarki, odzież, walizki i torby podróżne, plecaki, a nawet perfumy. 

Początki firmy

Victorinox (choć jeszcze nie pod tą nazwą) założył Karl Elsner w 1884 roku, w szwajcarskiej miejscowości Ibach. W roku 1909 ku pamięci matki założyciela firmę nazwano Victoria, w tym samym czasie symbol krzyża na tarczy (Cross&Shield) został opatentowany i zastrzeżony. Do dzisiaj znak ten zarejestrowany jest w 120 krajach. W 1921 wynaleziono stal nierdzewną (inox) i wraz z rozpoczęciem produkcji wyrobów ze stali nierdzewnej słowo ją oznaczające dołączono do imienia Victoria. Tak powstała znana do dzisiaj nazwa Victorinox. W historii firmy możemy znaleźć kilka kluczowych momentów, które pomogły firmie stać się znaną na całym świecie. Oto one:

  • po II wojnie światowej firma dostała zamówienie na dużą partię scyzoryków od armii amerykańskiej, która wprowadziła je do handlu w USA w swoich sklepach z militariami;
  • w 1977 roku oryginalny scyzoryk szwajcarski trafił do kolekcji wzornictwa Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku;
  • rok później w roku 1978, Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) zamówiła 50 noży Master Craftsman;

Lata 80 i 90 XX wieku przynoszą ekspansję firmy. Otwiera swoje sklepy w Tokio, Nowym Jorku, Londynie. W tych latach firma poszerza swoją ofertę o zegarki, odzież, perfumy. 

Inox - stal nierdzewna

Rok 1921 był przełomowy dla firmy. Wynaleziona stal nierdzewna podniosła jakość wyrobów o kilka poziomów. Ten rodzaj materiału jest podstawą wszystkich produktów firmy. Noże, narzędzia, zegarki czy flakony perfum są wykonywane ze stali nierdzewnej. Victorinox w stal nierdzewną zaopatruje się w całej Europie. Niektórzy dostawcy dostarczają surowiec od ponad 100 lat. Wykorzystywana jest stal martenzytyczna, którą można utwardzać i hartować. Dzięki tym procesom produkowane są wyroby wytrzymałe i odporne na korozję. W trakcie produkcji powstają resztki, odpady, które się zbiera i odsyła do dostawców w celu ponownego wykorzystania. 

Zrównoważony rozwój

Victorinox to od powstania firma rodzinna. Przez lata działalności, zmian ekonomicznych, politycznych, gospodarczych właściciele firmy doceniają środowisko i przyrodę. Mocno stawiają na recykling. W produkcji, opakowaniach, transporcie. Ważną zasadą jest też trwałość wyrobów i możliwość ich naprawy. 

Niektóre wyroby Victorinox

Sztandarowym wyrobem, który przyniósł sławę firmie, jest Oryginalny Szwajcarski Scyzoryk Oficerski. To synonim jakości, trwałości i być może pewnej dumy, lekkiego snobizmu z faktu posiadania przedmiotów sygnowanych tarczą z krzyżem. Niektóre wyroby, choć nie stanowią dużej części oferty, na pewno znajdą swoje miejsce w restauracji czy barze. Takim narzędziem jest na przykład tłuczek do mięsa, który dzięki swojemu trójkątnemu obuchowi, jest narzędziem 3 w 1. Każda z trzech ścianek ma inną powierzchnię, za pomocą których przygotujemy różne stopnie i rodzaje rozbicia mięsa. 

W miejscach, gdzie trzeba przygotować tuszę czy też rozebrać na poszczególne elementy np. półtuszę piła gastronomiczna znajdzie swoje zastosowanie. Stalowy brzeszczot w takiej pile nie zna przeszkód i przetnie wszystko w sposób skuteczny i szybki. 

W wielu barach czy pizzeriach metalowe formy do pieczenia są niezbędne. Te od Victorinox są doskonałej jakości. Jakość stali użytej do ich produkcji gwarantuje równomierne nagrzewanie, a co za tym idzie bardzo dobry wypiek. 

Rozwój i zmiany

Przyglądając się ofercie firmy, można zauważyć, że niektóre ścieżki rozwoju okazały się mało atrakcyjne, lub nie przynosiły spodziewanych zysków. Tak jest choćby z odzieżą. Firma ma co prawda w ofercie kilka T-shirtów, ale jednocześnie oficjalnie w 2017 wstrzymano produkcję i projekty odzieżowe. Podobnie jest z kuchennymi akcesoriami. W ofercie internetowej hurtowni czy sklepów zajmujących się sprzętem dla gastronomii produktów Victorinox jest stosunkowo niewiele, a oferta samej firmy jest już zupełnie inna. Być może branża gastronomiczna poza bogatą ofertą noży (do warzyw i owoców, noże szefa kuchni, do steków, pieczywa) nie potrzebuje innych akcesoriów ze stali nierdzewnej? 

Firma Victorinox jest wzorem dla innych firm. Wynika to z tradycji i współczesnego podejścia do biznesu. Dbałość o środowisko i zrównoważony rozwój, o stosunki pracownicze i podejście do kontrahentów pozwalają wierzyć, że ta firma z krzyżem w tarczy będzie długo funkcjonować na rynku.