STRONA GŁÓWNA / Aktualności/Blog / Świeczniki i wazony. Ważne elementy wystroju

Aktualności

Świeczniki i wazony. Ważne elementy wystroju

Świeczniki i wazony. Ważne elementy wystroju

Często pomijane, czasami niechciane takie elementy wystroju jak świeczniki i wazony, wbrew pozorom, mogą być wspaniałym dodatkiem dekoracyjnym. Wazony najczęściej, kojarzą się z koniecznością przechowywania kwiatów, a świeczniki ze świecami tylko jako awaryjny system oświetlenia. Nic bardziej mylnego. Te z pozoru nieefektowne akcesoria, mogą przyczynić się do dużej zmiany wyglądu sali bankietowej.

Jak to wcześniej bywało… 

Wszelkie naczynia, które nadawały się do dłuższego przechowywania żywności, wody mogły być wykorzystane jako wazony. Chodziło o to, aby woda z naczynia nie wyciekała lub nie parowała zbyt intensywnie. Można przyjąć, że w momencie, kiedy ludzkość nauczyła się wypalać gliniane naczynia, część z nich mogła pełnić rolę wazonów. 

Podobnie świeczniki. Te małe punkty świetlne mające za zadanie rozświetlić pomieszczenie. Jak sama nazwa wskazuje świecznik, czyli przedmiot związany ze świecą. Przed wynalezieniem prądu elektrycznego czy oświetlenia gazowego świece odgrywały rolę oświetlającą, w bogatych domach, dworach wielkie stojące kandelabry, czy wiszące na sufitach żyrandole były bogato zdobione i potrafiły kosztować majątek. 

Przez długi czas świece wyrabiano z łoju. Niestety świece łojowe dają mocny gryzący dym, ogień jest nierówny i słabej jakości. Kolejnym produktem do wyrobu świec stał się wosk pszczeli. W tym wypadku świece dają dużo światła, nie dymią jednocześnie w powietrzu unosi się słodkawy aromat miodu. Woskowe świece mają jednak zasadniczą wadę - są drogie. W pierwszej połowie XIX wieku wynaleziono sposób na pozyskiwanie z tłuszczu zwierzęcego stearyny. Spośród wielu zastosowań, zaczęto także ze stearyny produkować świece (i tak jest do dziś). Druga połowa XIX wieku przyniosła także, zainteresowanie ropą naftową, której produktem ubocznym jest parafina. Stąd mamy świece parafinowe. Końcówka wieku XX przyniosła nam jeszcze jeden produkt do produkcji świec - wosk sojowy. 

Świeczniki i wazony. Elementy wystroju 

Świeczniki, podobnie jak wazony mogą w istotny sposób zmienić nastrój pomieszczenia i jego charakter. Wszystko zależy od materiału, z jakiego są wykonane, od wielkości i rodzaju świecy, rodzaju kwiatów. Omówmy, najważniejsze cechy.

Wazony

Istotnym elementem jest wielkość, kształt i kolor wazonu. Ważne jest, aby kwiaty bądź inne ozdoby umieszczone w wazonie nie przysłaniały miejsc, gdzie siedzą goście. Dobrze, jeśli kolorystyka odpowiada porze roku bądź tematyce spotkania. Dobrym rozwiązaniem jest, jeśli wazony są z jednej linii wzorcowej. Wtedy łatwiej o spójność i wizualny porządek na stole i sali. Kwiaty i ozdoby w wazonach powinny być zwarte, bez elementów wchodzących w przestrzeń nakładania dań, czy stojących naczyń. Istotne jest także to, aby ozdoby czy kwiaty nie kruszyły się, nie obsypywały igłami, nasionami itp. Nie jest to estetyczne, a czasem może wpłynąć na smak potraw. Wazony o wymyślnych kształtach mogą być elementami dzielącymi poszczególne strefy stołu i sali. Wazony z kwiatami i innymi roślinami ozdobnymi, a czasem wypełnione ozdobnym piaskiem, kolorowymi kamykami to swoiste dzieła sztuki, które same w sobie stanowią oryginalny element dekoracyjny. 

Świeczniki

Płomień świecy ma moc. Nie tylko rozświetla, ale też daje ciepło, czasami zapach. Te elementy wpływają bezpośrednio na odczucia gości. Świeczniki to akcesoria o dużej różnorodności. Od wieloramiennych kandelabrów, po pojedyncze lichtarze. Świeczniki mogą być wykonane z metalu (odlewane lub kute ręcznie), ceramiki, porcelany, drewna. Obecnie najbardziej popularne w lokalach gastronomicznych są świeczniki szklane. Dominują świeczniki ze szkła bezbarwnego, często na wysokich nóżkach lub w kształcie wysokiej tuby. Różnorodność kształtów i materiałów, z których świeczniki są produkowane pozwalają na aranżację wnętrza pod każdą okazję. Chcąc w pełni wykorzystać potencjał świecznika trzeba także pamiętać o świecach. Ozdobne, zapachowe w połączeniu z dodatkowymi elementami dekoracyjnymi (susze, kamyki, piasek, woda) razem ze świecznikiem będą ważnym elementem wystroju wnętrza. 

Wazony i świeczniki odpowiednio dobrane, uświetnią spotkanie nadając mu wyższą rangę lub wprowadzając romantyczny nastrój. Warto mieć kontakt z osobą lub firmą, która zajmuje się dekorowaniem i aranżacją wnętrz i podpowie kilka trików dekoratorskich. Nie szukajmy oszczędności na tych ważnych akcesoriach. To nie tylko ozdoba. Nastrój panujący w czasie spotkania, określa czy goście będą chcieli jeszcze wrócić do naszego lokalu. A to już przekłada się na popularność miejsca i ogólne wrażenia, czyli aspekty finansowe.