STRONA GŁÓWNA / Aktualności/Blog / Pizza - cały świat w okrągłym placku (cz.2)

Aktualności

Pizza - cały świat w okrągłym placku (cz.2)

Pizza - cały świat w okrągłym placku (cz.2)

Zapraszamy na drugą część opowieści o najpopularniejszym daniu świata. Pizza włoska i jej światowe odmiany, przetworzone przez smakoszy, aby wydobyć lepsze smaki, i aby lokalne przyprawy i składniki również znalazły się na drożdżowym placku. Pizza to fenomen gastronomiczny, który chyba nie ma sobie równych. Można się spierać czy hamburgery, smażone kurczaki, ryba z frytkami nie są równie popularne. Nie oszukujmy się. Nie chodzi tu tylko o statystyki sprzedaży. Pizza to także część życia, stylu i kultury.  

Garść faktów i ciekawostek o pizzy

Czy wiecie, wiele znanych i popularnych osób uwielbia to danie? I nie chodzi tu o gwiazdy, a raczej gwiazdeczki jednego sezonu. Sławni tego świata także mają słabość do dobrego jedzenia, a do pizzy w szczególności. Poznajcie kilka szczegółów i ciekawostek na temat przysmaku rodem znad Morza śródziemnego.

  • Pizza zwycięża na Instagramie. Najczęściej fotografowanym daniem na Instagramie jest pizza. Prawie 58 mln zdjęć podpisanych jest hasztagiem #pizza. To fotografie przedstawiające ludzi jedzących pizzę, same placki, pizzerie i mieszkania, w których spożywa się, ten drożdżowy przysmak.
  • Papież Franciszek jest fanem pizzy. W roku 2015 podsumowując dwuletni czas swojego pontyfikatu, papież Franciszek stwierdził w wywiadzie dla amerykańskiego radia NPR, że: „Nie ma nic przeciwko byciu papieżem, ale chciałby wyjść do Rzymu nierozpoznany na pizzę”.
  • Pizza to poważna sprawa. Stowarzyszenie Prawdziwej Pizzy Neapolitańskiej zagroziło pozwem sądowym, jednej z sieci sprzedającej hamburgery. Stało się to po reklamie, w której sieć insynuowała, że dzieci wolą bułkę z kotletem niż pizzę. Massimo Di Porzio, wiceprezes stowarzyszenia, powiedział: „Nasz zespół prawników rozważa możliwość podjęcia kroków prawnych, aby położyć kres jego haniebnemu atakowi na symbol diety śródziemnomorskiej”.
  • Najdroższa pizza świata. Agropoli na południu Włoch to miejsce, gdzie można zjeść pizzę w cenie samochodu. Twórcą tego dania za 12 000 dolarów jest Renato Viola. Pizza jest stworzona z ekologicznej, arabskiej mąki, bawolej mozzarelli, trzech rodzajów kawioru, homara z zimnych wód Norwegii. Wszystko doprawione różową solą Murray River z Australii i francuskim koniakiem Ludwik XIII. Placek ma średnicę zaledwie 20 cm. Czy warto? Opinie są podzielone.
  • Największa pizza na świecie. W 2017 roku krakowscy kucharze musieli pogodzić się z faktem, że ich kilometrowy placek po siedmiu latach przestał być największą pizzą na świecie. Polski rekord pobili kalifornijscy pizzermani, którzy stworzyli pizzę o długości 1930 metrów. Zużyto na nią ponad 8 ton ciasta, 1,5 tony sera i 2,5 tony sosu pomidorowego. Wypiek trwał 14 godzin, a zaangażowanych w produkcję było ponad 100 osób.
  • Pepperoni górą. Jedna z sieci pizzerii przeprowadziła badania, z których wynika, że 46% konsumentów wybiera kiełbasę pepperoni jako główny dodatek do pizzy.
  • Studia na temat pizzy? Tak! Manchester Metropolitan University utworzył kierunek studiów Produkcja żywności i analiza finansowa. To pięcioletnie studia połączone z praktykami w Pizza Hut i Chicken Supreme dla 1500 studentów. Przygotują one kadry do pracy w sieciach restauracji i własnych firmach.
  • Rekord Guinnessa w jedzeniu pizzy. Tego typu zawody są organizowane według sztywnych reguł. Placek nie może być lżejszy niż 150 gramów, obowiązkowe składniki to ser i sos. Pizzę należy jeść za pomocą widelca i noża. Woda do popicia. Obecnym rekordzistą jest Filipińczyk Kevin Medina, który zjadł pizzę w 32,28 sekundy! 
  • Sieć Papa John's rekordzistą. W 2006 roku sieć pizzerii Papa John’s zrealizowała największe zamówienie w zakresie dostarczenia pizzy w jedno miejsce. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie wielkość zamówienia: 13 500 sztuk. Wydarzenie to miało miejsce w stoczni General Dynamics w San Diego (USA). Pizza dla tak wielkiej rzeszy ludzi była nagrodą za ukończenie budowy okrętu zaopatrzeniowego USNS Lewis and Clark dla amerykańskiej marynarki wojennej.

Pizza dla wszystkich i na zawsze

Bez względu czy pizzę jemy w restauracji, czy zamawiamy ją do domu stała się ona częścią naszego życia i świata. Jest idealna jako codzienne danie, towarzyszy zabawie i świętowaniu, nadaje się na każdą okazję. Nawet ta najdroższa, ma przecież swoich fanów. Uwielbiamy ją za to, że daje  możliwość spędzenia czasu z najbliższymi, jeśli trzeba jest szybką przekąską. Niepowtarzalny smak podstawowych składników: drożdżowego ciasta, pomidorowego sosu i sera oraz przypraw tworzą często unikalny klimat, który długo gości w naszej pamięci.

Przeczytaj również:
Pizza - cały świat w okrągłym placku - cz. 1