Aktualności

Imprezowe szkło

Imprezowe szkło

Karnawał - czas zabawy, tańców i przyjęć. Wesołe korowody pełne muzyki, spotkania z przyjaciółmi, imprezy plenerowe. Tegoroczny karnawał trwać będzie od 6 stycznia do 21 lutego. Geneza nazwy nie jest pewna, jedna z teorii głosi, że karnawał to carne vale, czyli żegnanie mięsa. W domyśle: korzystajmy z zabawy i dobrego jedzenia, przed nadchodzącym postem. 

Szkło do napojów

Każda impreza wymaga odpowiedniej oprawy. Bez jedzenia i picia, raczej trudno mówić o pełnej zabawie i doskonałym nastroju. Odpowiedniej jakości szkło i naczynia są istotnymi elementami każdej imprezy. Nie tylko karnawałowej. 

Napoje zimne

Szklanek i kieliszków do zimnych napojów w ofercie handlowej jest naprawdę bardzo dużo. Dlatego decydując się na kupno zestawu tych szkieł, musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. 

  • czy  podawane napoje będą schłodzone?
  • czy  do szklanek/kieliszków będzie dodawany lód i inne dodatki (np. owoce)?
  • czy szkło będzie wykorzystane do podawania mocnych alkoholi?

Wydawałoby się, że nie są to sprawy istotne jednak w aspekcie jakości i zachowania pewnego poziomu warto przyjrzeć się tym zagadnieniom.

Kształt szklanki czy kieliszka ma duże znaczenie dla osób pijących z tych naczyń. Szkło zwężające się do góry koncentruje aromat napoju. Szklanki o rozłożystych kształtach szybciej uwalniają właściwości trunku. Grube dno pozwala na dłuższe utrzymanie niższej temperatury. Coraz modniejsze szklanki o podwójnych ściankach, zachowują się trochę jak termos: potrafią długo utrzymywać niską i wysoką temperaturę napoju. 

Osobną kwestią jest barwienie szkła, grawerunki czy tzw. rżnięcie szkła, kryształu. Niektóre wina, także mocniejsze trunki są oceniane nie tylko przez pryzmat smaku czy aromatu, ale też koloru, przejrzystości, klarowności. W tym momencie kolorowe szkło raczej przeszkadza. 

Napoje gorące

Do tej kategorii napojów zaliczamy nie tylko kawę i herbatę, ale też gorące napoje na bazie wina, piwa, soków owocowych. Do tych napojów idealnie będzie pasować oczywiście szkło o podwójnych ściankach (te naczynia produkowane są ze szkła borokrzemowego, odpornego na szybkie skoki temperatury). Pamiętajmy też o tym, że szkło przeznaczone do gorących napojów musi być produkowane ze szkła hartowanego, które odporne jest na wysoką temperaturę napojów. Przeszkodzimy w ten sposób, nieprzewidzianym poparzeniom i skaleczeniom. 

Jeszcze jednym kłopotem mogą być naczynia kryształowe. Wspaniale wyglądające, o wymyślnych kształtach kieliszki, szklanki, karafki świetnie się prezentują. Niestety, kryształy starszego typu to szkło ołowiowe, które pod wpływem mocnych alkoholi, kwaśnych dodatków uwalnia cząsteczki szkodliwego ołowiu do napoju. Miłośnikom solidnych szklanek i kieliszków polecamy następcę klasycznego kryształu - szkło bezołowiowe (crystalline). 

Szkło do drinków i napojów (przegląd)

Rodzajów szkła imprezowego jest bardzo wiele. Częściowo wynika to z kultury spożywania napojów, tradycji kulinarnych i religijnych. Jest jednak podstawowych kieliszków i szklanek, które powinny być rozpoznawalne przez każdego. Podajemy ich podstawowe opisy:

  • Kieliszki do wina. Mają dość długą nóżkę, dzięki której można trzymać kieliszek, nie dotykając jego czarki. Kieliszki do wina czerwonego mają szerszą czarkę u podstawy, aby łatwiej wydobywać aromaty z wina. 
  • Kieliszki do szampana. Trzy rodzaje. Jedne z popularniejszych kieliszków to tzw. flety. Smukłe i wąskie. Taki kształt zapobiega ulotnieniu się aromatu i gazowych bąbelków. Kolejną szampanówką jest tzw. tulipan. Jego czarka przypomina kwiat tulipana. Przeznaczony do degustacji szlachetnych odmian win musujących. Trzeci rodzaj to pucharki. Kieliszki z długą nóżką i płaską czarką. Kiedyś bardzo popularne szkło imprezowe. 
  • Koniakówka. Kieliszek na krótkiej nóżce, czarka pękata, zwężająca się do góry. Dzięki kształtowi trunek ogrzewamy dłonią, wydobywając aromat alkoholu. Przeznaczony do starzonych alkoholi (brandy, whisky).
  • Kieliszek koktajlowy. Znany miłośnikom filmów o agencie 007. Kieliszek na dość długiej nóżce i czaszy w kształcie odwróconego stożka. Czasami nazywany kieliszkiem martini. 
  • Kieliszki do shotów. Popularne kieliszki, o zróżnicowanej pojemności od 25 do 60 ml i różnych kształtach. Sam ich wygląd w dużej ilości określa charakter pitych drinków pełnych kolorów, mocy i zabawy. 
  • Mason Jar. Ostatnio bardzo popularne słoiki z rączką do wszelkiego rodzaju koktajli, drinków, lemoniad i herbat.

Szkło imprezowe nadaje charakteru spotkaniom towarzyskim. Dzięki niemu możemy też poznawać nowe wartości organoleptyczne napojów. Często wprowadzają nas w świat dymnych whisky czy win ze słonecznych stoków.