STRONA GŁÓWNA / Aktualności/Blog / Finger food, czy to nowa moda?

Aktualności

Finger food, czy to nowa moda?

Finger food, czy to nowa moda?

Wbrew angielskiej nazwie, dania finger food łączy się z kuchnią francuską. Nazwa ta opisuje sposób jedzenia i podania jednocześnie. Finger food to dania na jeden raz, jedzone bez użycia sztućców. Podawane potrawy, są na tyle małe, aby można było je zjeść jednym kęsem. Drugim aspektem jest sposób prezentacji i podania. Wykorzystywane są małe łyżeczki, miseczki, talerzyki. Do tego pomysłowe ułożenie, dekoracja i przyjęcie typu finger food gotowe!

Przekąska na palcu

Może to tłumaczenie nie jest zbyt fortunne, ale oddaje sedno rzeczy. Bo takie powinny być potrawy podawane w schemacie finger food. Małe, ciekawe w smaku i wyglądzie, zachęcające do jedzenia. Czy te dania są jakieś specjalne? Czy tworzone są z surowców egzotycznych i wymagających najwyższej kulinarnej staranności? Oczywiście mogą być i takie, ale głównie na fingerfood wybieramy przekąski i kanapki. Idealnie jest wtedy, gdy podawane dania się nie kruszą, nic z nich nie spada, a sosy nie kapią na stół lub podłogę.

Jakie przekąski i kanapki? 

Asortyment podawanych potraw do przyjęcia typu finger food zależy tylko od fantazji kucharza, możliwości finansowych gospodarzy i typu imprezy. Czy to będzie sylwester, koktajl, uroczystość firmowa czy domówka z przyjaciółmi kreatywny kucharz zawsze coś wymyśli. Najczęściej do tworzenia fingerfood wykorzystujemy:

  • pieczywo (razowe, pumpernikiel, bagietki), krakersy (bez dodatków, serowe, z makiem), ciasto francuskie, kruche
  • pomidorki koktajlowe lub daktylowe
  • wędliny długo dojrzewające, kabanosy, pieczone mięsa
  • sery (mozzarella, pleśniowe), twarogi
  • jajka, pieczarki, paprykę, ogórki (świeże, konserwowe), cebulę
  • wędzone ryby (łososie, pstrągi)
  • różnego rodzaju pasty mięsne, warzywne, jajeczne
  • majonez, musztardy, sosy BBQ, przyprawy i zioła

Wymienione składniki to podstawa, choć zawsze można coś jeszcze dodać. Na przyjęciu finger food nie powinno też zabraknąć słodkich przekąsek z owocami, bitą śmietaną, kremami.

Przykładowe dania finger food

Kilka propozycji, które zawsze się sprawdzą. Nie wymagają specjalnej sprawności kulinarnej, a sprawią frajdę w czasie robienia i konsumowania. 

Tartinki. To malutkie kanapki rodem ze Skandynawii. Robione na bazie chleba razowego lub chrupkiego. Do smarowania masło solone lub margaryna. Skandynawskie tartinki są najczęściej kwadratowe. To jednak jest kwestia dowolna. Podobnie jak zawartość tartinek. Dajmy wszystko, co lubimy my i nasi goście. Nie ma żadnych ograniczeń, no może poza ilością składników. Nie szalejmy. Maksymalnie 3-4 składniki. W trakcie tworzenia tartinek, ale również i kanapek pamiętajmy o jednej dość ważnej zasadzie. W składzie powinno znaleźć się coś chrupiącego. Krążek czerwonej cebulki, zrumieniony bekon, dymka, ogórek, a nawet nachosy czy chipsy. Takie dodatki poprawiają smak i pobudzają apetyt.

Z ciasta  francuskiego. To kolejny pomysł z gatunku uniwersalnych. Ciasto francuskie wypełniamy dodatkami, które spełnią nasze kulinarne wymagania. Głównie jest to mięso drobiowe (pierś z indyka lub kurczaka) z warzywami (pomidory, szpinak, cukinia). Można dodać także żółtego sera. Farsz kładziemy do kwadratów wyciętych z dużego płata i tworzymy małe paczuszki. Inny pomysł na porcjowanie to cały płat wypełnić farszem, zwinąć jak roladę, a następnie pokroić w krążki. Przed włożeniem do pieca, pamiętajmy o posmarowaniu przygotowanych porcji roztrzepanym jajkiem. 

Koreczki. Te przekąski spełniają w 100% zasady finger food. Są małe, kilkuskładnikowe, prezentują się dobrze i dobrze smakują. W koreczkach najlepiej wykorzystać kontrastujące ze sobą smaki i kolory. Idealny przykład to klasyczne czerwone winogrona z białym serem pleśniowym. Czerwona papryka, zielony ogórek, jasna wędlina, orzechy, listek bazylii… Wszystko to nakłute na wykałaczki lub ozdobne szpatułki.

Ekspozycja, klucz do sukcesu

Jak wspomnieliśmy, przekąski finger food tworzymy tak, aby smakowały zaproszonym gościom. To pierwszy element. Drugim jest prezentacja przygotowanych potraw. Często się zdarza, że goście wydają opinię na temat przyjęcia nie po jakości potraw, ale po sposobie ich prezentacji.

Na szczęście dostępne są eleganckie stojaki, naczynia i sztućce, które pomogą nam stworzyć profesjonalne przyjęcie niezależnie od okazji. Za ich pomocą, stworzyć można naprawdę imponujące zestawy potraw, kanapek, napojów. Dobra prezentacja oraz jakość potraw zawsze tworzy dobrą atmosferę. 

Finger food, choć określa parę zasad, nie jest sztywnym protokołem dyplomatycznego przyjęcia. Jest to otwarty nurt w cateringu, który ma dość elastyczne ramy i w zależności od miejsca, sytuacji i rodzaju imprezy może być mniej lub bardziej zasadniczy.