STRONA GŁÓWNA / Aktualności/Blog / Dlaczego nie wszystkie naczynia nadają się do kuchenek mikrofalowych i zmywarek?

Aktualności

Dlaczego nie wszystkie naczynia nadają się do kuchenek mikrofalowych i zmywarek?

Dlaczego nie wszystkie naczynia nadają się do kuchenek mikrofalowych i zmywarek?

Pierwsza zmywarka o konstrukcji podobnej do dzisiejszych urządzeń powstała prawie 100 lat temu, w roku 1924. Pierwsza kuchenka mikrofalowa w połowie lat 40, XX wieku. Urządzenia te zadomowiły się więc już w naszych kuchniach, ale nie zawsze wiemy jak je prawidłowo eksploatować. Czy każde naczynie można włożyć do mikrofali? Czy każdy talerz, kubek, garnek dobrze zniesie mycie w zmywarce? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Kuchenki mikrofalowe

Te kuchenne urządzenia zawojowały świat. Można śmiało powiedzieć, że każdy z nas spotkał się z mikrofalówkami. Często używane w domach, zakładach pracy, a nawet w barach i restauracjach. To urządzenia, które pomogą szybko potrawę podgrzać, rozmrozić. Modele wyposażone dodatkowo w spiralę grzewczą mogą pełnić rolę małego grilla lub piecyka. W obecnych czasach popularne stało się gotowe jedzenie. Wystarczy je podgrzać, aby uzyskać gotowy posiłek, a mikrofalówki idealnie się do tego nadają. 

Jak działa kuchenka mikrofalowa?

Działanie mikrofalówki polega na podniesieniu temperatury wody zawartej w potrawie za pomocą fal elektromagnetycznych. Fale te przenikają potrawę, a w związku z tym podgrzewają/gotują ją w całej objętości. Klasyczny piekarnik piecze danie/potrawę od zewnątrz do wewnątrz (dlatego potrawy pieczone mają skórkę). 

Technologia stosowana w kuchenkach mikrofalowych pozwala na oszczędność czasu i prądu. Mikrofalówki w istotny sposób wpłynęły na kulinarne zachowania wielu osób. Rozwinął się przemysł przetwórczy przygotowujący gotowe posiłki, powstały książki kucharskie i poradniki mówiące o gotowaniu w mikrofalówkach.

Co można włożyć do kuchenki mikrofalowej?

Nie myślimy tu o jedzeniu, a raczej o opakowaniach czy pojemnikach, które wkładamy do mikrofalówki. Powiedzenie, że żywność dla fal elektromagnetycznych jest przeźroczyste, ma swój sens, ponieważ fale podgrzewają produkty w trakcie przenikania. Jeśli umieścimy do podgrzania potrawę w nieodpowiednim opakowaniu, może się zdarzyć, że grzać się będzie to opakowanie, a nie jedzenie. 

Zasady dotyczące tego, co można, a czego nie wkładać do kuchenki mikrofalowej są dość proste:

 • używamy tylko naczyń dopuszczonych do używania w mikrofalówkach
 • nie wolno wkładać naczyń metalowych (jest kilka wyjątków, ale jako zasadę lepiej przyjąć, że metal + mikrofala = kłopoty)
 • nie wkładamy misek, garnków i innych naczyń, które są zdobione (niektóre farby, ozdobne okładziny mogą w swoim składzie mieć metal)
 • unikajmy plastiku (i nie chodzi tu o właściwości materiału, a o wysoką temperaturę)
 • nie używajmy w mikrofalówkach naczyń drewnianych (nasiąkliwość drewna jest stosunkowo wysoka, więc łatwo byłoby “zagotować” drewniany talerz)
 • naczynia w trakcie używania w mikrofalówce muszą być odkryte
 • unikajmy w mikrofali papieru (wyjątek to opakowania popcornu do samodzielnego przygotowania), folii aluminiowej, opakowań styropianowych

Bezpieczne korzystanie z mikrofali zapewni:

 • szkło (najlepiej żaroodporne), nie barwione, przeźroczyste
 • ceramika bez zdobień - porcelit, porcelana, fajans, kamionka
 • plastik - pod warunkiem, że jest wyraźnie oznaczony jako materiał przeznaczony do kuchenek mikrofalowych

Czy wszystkie naczynia myjemy w zmywarce?

Pierwsze maszyny myjące zastawę i naczynia powstały w drugiej połowie XIX wieku w Ameryce. Były to urządzenia ręczne, które znalazły swoje miejsce w bogatych domach i restauracjach. Z biegiem czasu, w latach 20. XX wieku, pojawiły się modele elektryczne, w konstrukcji zbliżone do współczesnych. Skuteczne mycie osiągane jest przez gorącą wodę pod ciśnieniem i detergent. Należy wspomnieć o tym, że zmywarki domowe i gastronomiczne to zupełnie inne urządzenia. Domowej zmywarki używa się dość rzadko, najczęściej aż uzbierają się naczynia. Cykl mycia może trwać nawet kilka godzin. W gastronomii mycie maszynowe musi trwać co najwyżej kilka minut. Ciśnienie, wysoka temperatura wody i środki chemiczne są skuteczne w myciu. Niestety, nie do końca są przyjazne niektórym rodzajom naczyń. 

Oto wyroby, których nie wolno myć w zmywarce:

 • naczynia i przybory drewniane
 • wyroby z porcelany
 • srebro - przedmioty srebrne i posrebrzane ciemnieją w czasie mycia w zmywarce, potrafią też zabarwić inne 
 • naczynia kryształowe - technologia mycia w zmywarce, może doprowadzić do zmatowienia, powstawania mlecznych nacieków i pęknięć
 • noże 
 • naczynia miedziane, żeliwne i aluminiowe
 • kubki termiczne i termosy

Kuchenki mikrofalowe i zmywarki to niewątpliwie urządzenia ułatwiające życie. Największy pożytek z nich będziemy mieli, gdy będą nam służyły bezawaryjnie przez długi czas. Dlatego przestrzegajmy zasad ich użytkowania i cieszmy się z ich obecności w naszych kuchniach.