STRONA GŁÓWNA / Aktualności/Blog / Catering. Dostawa pod każdy adres

Aktualności

Catering. Dostawa pod każdy adres

Catering. Dostawa pod każdy adres

Pojęcie cateringu jest dość szerokie. Kiedyś ograniczało się do pracy przy przygotowaniu porcjowanych posiłków dla pasażerów linii lotniczych i załóg lotniczych. Wraz z przemianami we współczesnym świecie biznesu, gdzie centra konferencyjne stały się miejscami szkoleń i spotkań przedsiębiorców catering zyskał nową jakość. Od kilku lat można spotkać się także z pojęciem catering dietetyczny. To coraz bardziej popularna dieta pudełkowa. 

Catering to kompleksowa obsługa

Wbrew pozorom usługi cateringowe nie ograniczają się tylko do przygotowania potraw i dostarczeniu ich pod wskazany adres. To dział gastronomii, w którym bardzo ważna jest sprawność i terminowość dostarczanych potraw, ich odpowiednia temperatura i pewność co do ich świeżości. Catering to także wyposażenie miejsc, gdzie będą dostarczone potrawy i ich odpowiednia ekspozycja. Najbardziej popularne modułowe zestawy cateringowe umożliwiają pełną prezentację dań gorących i garmażu, wyrobów cukierniczych i napojów. Różnego rodzaju pokrowce pozwalają stworzyć odpowiednią oprawę i kolorystykę sali konsumpcyjnej. Z racji tego, że obsługa konferencji, bankietów czy kursów wymaga określonego menu, najistotniejsze są urządzenia zapewniające odpowiednią temperaturę potrawom i napojom. Są to przede wszystkim:

  • termosy konferencyjne, raczej o małej pojemności przeznaczone do napojów gorących i użycia przez uczestników spotkania w każdej chwili, często ustawione w różnych łatwo dostępnych miejscach
  • termosy transportowe, pomagają w transporcie potraw zimnych i gorących z miejsca przygotowania jedzenia do miejsca przeznaczenia, wygodne w transporcie, mogą być układane jeden na drugim

Oprócz termosów istotne są urządzenia, które ułatwiają pracę obsłudze kelnerskiej, czyli wszelkiego rodzaju wózki kelnerskie, wózki do tac i talerzy. Istotnymi elementami są także sprzęty ułatwiające orientację gości w miejscach spożywania dań cateringowych. Często bowiem się zdarza, że zaproszeni goście są po raz pierwszy w miejscu spotkania i należy im ułatwić sprawne dotarcie na przerwę na kawę czy lunch. Idealnie w tej roli sprawdzą się stojaki, słupki czy tablice informacyjne, które wskażą najkrótszą drogę.

Catering organizowany w trakcie spotkań biznesowych, kursów czy konferencji pozwala zapewnić uczestnikom dobry i świeży posiłek. Jednocześnie zamówienie cateringu, pozwala na ograniczenie ogólnych kosztów konferencji. Dlatego, zamiast korzystać z restauracji hotelowych (hotele, często organizują różnego rodzaju spotkania), wynajmuje się firmę cateringową. Ta klasyczna forma przygotowywania i dostarczania posiłków oraz organizacja miejsc gdzie, te potrawy będą spożywane, w ostatnim czasie straciła na popularności. Powodem są oczywiście ograniczenia pandemiczne, które sprawiają, że konferencje czy spotkania przedsiębiorców odbywają się w bardzo ograniczonym gronie lub całkowicie przeniosły się do internetu. 

Catering dietetyczny

W ostatnich latach, wielką popularność zdobywa catering dietetyczny, czyli dieta pudełkowa. Co do ogólnej zasady, jest to catering realizowany w klasyczny sposób, czyli przygotowanie jedzenia i dostarczenie go pod wskazany adres. Jednak catering dietetyczny ściśle jest powiązany z zasadami dietetyki. Posiłki przygotowywane są według ustalonych zaleceń. Kaloryczność posiłków jest starannie przestrzegana podobnie jak różnorodność składników. Dieta pudełkowa powstała z myślą głównie o sportowcach. Trenujący zawodnicy muszą dostarczać organizmowi zbilansowanych składników i odpowiedniej porcji energii. Dietetycy opracowując dla nich jadłospisy dbają o odpowiednie wartości, a firma cateringowa według tych zaleceń przygotowuje odpowiednie posiłki. Czas zaoszczędzony na przygotowanie posiłków można przeznaczyć na trening i regenerację. Z upływem czasu catering dietetyczny zyskał uznanie w oczach ludzi pragnących się zdrowo odżywiać lub po prostu osób mających mało czasu na robienie zakupów i siedzenie w kuchni. Diety oferowane w posiłkach pudełkowych są przygotowywane przez dietetyków. Najczęściej oferują diety odchudzające, wzmacniające bądź pozbawione konkretnych składników (np. dieta bezglutenowa). Pragnąc wybrać najlepszą firmę zajmującą się cateringiem dietetycznym bądźmy ostrożni, ponieważ wiele osób zakładających takie firmy, nastawia się na szybki zarobek, a troskę o klientów zostawiają na później…

Catering we współczesnej gastronomii jest istotną częścią tej branży. Pozwala na szybką organizację spotkań, nadać im odpowiednią rangę i być istotnym elementem przyciągającym zainteresowane osoby.